Group 5 Grįžti

„Žmogus iš žuvies“ atstovauja Jaunimo teatrą festivalyje „POSTWEST“

Režisierė Eglė Švedkauskaitė. Lauros Vansevičienės nuotrauka.

Berlyno Volksbühne teatre gegužės 27 – 31 dienomis vyks festivalis POSTWEST. Kartu su Volksbühne teatru festivalį organizuoja ir partneriai iš Rytų Europos šalių, tarp kurių – ir Jaunimo teatras. Jaunimo teatrą festivalyje atstovauja viena naujausių teatro premjerų – jaunos režisierės Eglės Švedkauskaitės spektaklis Žmogus iš žuvies pagal vienos progresyviausių ir įdomiausių jaunosios kartos rusų dramaturgės Asios Vološinos pjesę. Režisierė Eglė Švedkauskaitė trumpai pristato gegužės mėnesį vyksiantį festivalį. 

Jaunimo teatras šiuo metu dalyvauja dviejuose tarptautiniuose projektuose: vienas jų yra bendras projektas su Baltijos šalimis: Estija, Latvija bei Lenkija, kurio dalis buvo lapkritį teatre vykusi „Black Box“ jaunųjų kūrėjų vitrina. Kitas – tai festivalis POSTWEST, kurio centras yra Berlynas, jame gegužės mėnesį ir dalyvausiu.

Festivalis turi tam tikrus savo rėmus: pasirodymai turi būti valandos trukmės, kiekvienos šalies pasirodymas bus parodytas po du kartus. Vieną dieną spektakliai bus rodomi kartu su dar dvejais spektakliais, o dar vieną dieną eis visi šeši spektakliai iš eilės didžiojoje scenoje. Ten dalyvauja daugiau negu šešios šalys, bet kitos yra išskirstytos mažesnėse erdvėse. Jaunimo teatras ir aš dalyvaujame didžiojoje scenoje.

Šitas projektas jau yra antrame etape. Pirmo etapo metu susirinko prodiuseriai iš teatrų, aptarė festivalio koncepciją, tuomet pakvietė menininkus kurti darbus specialiai šiam festivaliui ir dabar mes, tie menininkai, vykstame į Berlyną. Neseniai vyko antras susitikimas, kurio metu aptarėme savo idėjas, kaip vyksta organizaciniai darbai, kokios yra techninės galimybės.

„Žmogus iš žuvies“ bus pritaikytas Volksbühne scenai, padarysime vienos valandos trukmės adaptaciją, nes šiuo metu Jaunimo teatre rodomas spektaklis yra pusantros valandos trukmės. Tą padės daryti ir dramaturgė Asya Vološina, kuri koreguos ir pritaikys tekstą.  

POSTWEST festivalio branduolį sudaro Rytų Europos teatrai, o nagrinėjama tema: „ar vis dar yra siena tarp rytų ir vakarų?“. Būdami susitikimuose ir diskutuodami suprantame, kad vis dar labai smarkiai skiriamės. Šis festivalis yra platforma skirta Rytų Europos šalių teatrą parodyti Berlyne. Nes ne tiek ir daug ten atvyksta teatro iš šių šalių. O Berlynas yra ir visada buvo kaip ir langas į vakarus.

Pjesėje „Žmogus iš žuvies“ jungiasi tematika apie tai, ar mes vis dar rytai, homo sovieticus, ar mes jau vakarai? Taip ir bandome kurti ta pačia kryptimi, pasirinkdami kažkokias problemas iš savo šalių, kurios galėtų būti pažįstamos ir partneriams, kurie irgi atvyksta, ir Berlyno žiūrovams, kurie ateis į Volksbühne. Volksbühne kaip teatras, kuris kadaise ant stogo turėjo užrašą „OST“ (rytai) yra būtent ta vieta, kuri turbūt geriausiai tinka organizuoti tokio tipo festivalį.

Manau, dalyvavimas POSTWEST yra svarbi ir įdomi galimybė pasirodyti fiziškai vienoje didžiausių scenų šiame regione. Aš, lietuvė, statau rusišką dramaturgiją, kuri bus parodyta Berlyne – štai ir tarpkultūrinis dialogas, kurį ir bandome kurti., – dalyvavimą tarptautiniuose projektuose komentuoja režisierė Eglė Švedkauskaitė.

Spektaklį Žmogus iš žuvies, atstovaujantį Jaunimo teatrą tarptautiniuose projektuose, galima išvysti vasario 20 d. Jaunimo teatro salėje 99, bei kovo 21 d. teatre Meno fortas. Berlyno Volksbühne teatras yra spektaklio koprodiuseris.