Group 5 Grįžti

Sausio transliacijos

Sausio mėnesį Jaunimo teatras atnaujina virtualią kūrybinę programą, vykdomą pandemijos sąlygomis. Ji sudaroma ir vykdoma siekiant kontakto su žiūrovais, netekusiais ryšio su gyvais kultūros reiškiniais. Spektaklių transliacijos vyks tiketa.lt svetainėje. Aktorių skaitomos poezijos įrašai bus skelbiami Delfi ir Jaunimo teatro tinklapiuose. 

Sausio 23-ąją, legendinio poeto, eseisto ir avangardinio kino kūrėjo Jono Meko mirties metinių dieną, skelbiame aktoriaus Gedimino Storpirščio skaitomų eilių iš Meko rinktinės „Gėlių kalbėjimas“ įrašą. 2019 m. sausio 23 d. žemę paliko Jonas Mekas. Tai buvo kūrybinga, plataus akiračio asmenybė. Amerikos avangardinio kino krikštatėvis bei metraštininkas, sukaupęs vieną didžiausių šio žanro kolekcijų pasaulyje, rašytojas, poetas, džiazo orkestro įkūrėjas, fluxus judėjimo dalyvis… Autorius niekada neprarado ryšio su savo gimtine, buvo ilgametis ir nuoseklus Lietuvos kultūros ambasadorius pasaulyje. Galbūt, mažiausiai Lietuvoje pažįstama J. Meko poetinė kūryba, nors dienos šviesą mūsų šalyje išvydo kelios jo poezijos rinktinės. Prieš 60 m. atskira knygele išleistas „Gėlių kalbėjimas“. Tai vienas jautriausių, intymiausių jo poetinių ciklų, kuriame J. Mekas sugrįžta į laiką gimtinėje kai buvo laimingas ir mylimas… Gimtosios žemės grožis, tarsi mylimos moters atvaizdas, kinta metų laikų sekoje, palikdamas neišdildomą antspaudą širdy, o begalinis tėviškės ilgesys nuskaidrina žodžius, kuriais užrašytas šis ciklas. – Sako aktorius G. Storpirštis.

Sausio 23 d. – 26 d. tiketa.lt platformoje vyks spektaklio šeimai „Arklio Dominyko meilė“ transliacija. Žinomo vaikų rašytojo Vytauto V. Landsbergio sukurto personažo Arklio Dominyko istorijų pagrindu net prieš penkiolika metų gimęs spektaklis gyvuoja iki šiol. Režisierius Albertas Vidžiūnas kartu su aktoriais Gediminu Storpirščiu ir Neringa Varnelyte sceninėje „Arklio Dominyko“ versijoje surado būdą perteikti rašytojo kūrybai būdingą žanrų ir nuotaikų kaitą, kai dvasinės, sakralinės temos persipina su melodrama ir anekdotu, o siužeto posūkiai įgauna detektyvo ir mistikos elementų. Šis, vienas ilgaamžiškiausių Jaunimo teatro spektaklių, skatina vaikus kūrybiškai mąstyti ir ieškoti savo santykio su Lietuvos istorija, kultūra, religija.

Sausio 27 d. – 31 d. tiketa.lt platformoje bus transliuojamas spektaklio „Žmogus iš žuvies“ įrašas. Jaunos režisierės Eglės Švedkauskaitės spektaklis pagal jos bendraamžės rusų dramaturgės Asios Vološinos pjesę buvo vienas sėkmingiausių Jaunimo teatro praėjusio sezono darbų. Šią vasarą sukurtas specialus virtualus jo pristatymas įvyko garsiajame Berlyno Volksbühne teatre. Taip viena ryškiausių Rusijos jaunosios kartos dramaturgė A.Vološina apibūdina savo kūrybą: Nenoriu kalbėti apie vieną atvejį, noriu kalbėti apie Rusijos mirtį ir metafizinius dalykus, keisčiausias hipotezes ir apie tai, kiek tai gali tęstis. Jos pjesė „Žmogus iš žuvies” – apie šiandieninės Rusijos jaunimo jauseną, kurią galima nusakyti vieno iš  personažų fraze: Mūsų tėvynė žuvo iki mūsų gimimo. Belieka prarastos tėvynės, kaip to sniego Karvannaja gatvėje, atkeliavusio iš Michailo Bulgakovo kūrybos, ilgesys…  Režisierė E. Švedkauskaitė kviečia žiūrovą į išsitempusį laiką, kurio rėmuose skleidžiasi nerimas. Dėl savęs, dėl savo kūno, dėl savo vaiko, dėl šalies ir ateities. Režisierė kuria anaiptol ne niūrų, o nuotaikingą kūrybinio polėkio ir laisvės ilgesio persmelktą pasaulį. Jo gyventojai nors ir pripažįsta, kad turi reikalą su mirusia šalimi, kurios kūnas atšalo dar iki jiems gimstant, tačiau nepasiduoda ir iš paskutiniųjų priešinasi absurdiškai represyviai kasdienybei. „Žmogus iš žuvies“ metaforiškai tiksliai perteikia laisvės ištroškusių Rusijos ir Baltarusijos žmonių jauseną, pasipriešinimo poreikį ir pokyčių viltį.

2020-aisiais, prasidėjus pandemijai, Jaunimo teatras savo tinklapyje sukūrė virtaluą platformą JT digital. Joje skelbiami per 2020-uosius vykdyti teatro aktorių virtualūs kūrybiniai projektai, pokalbiai su teatru bendradarbiaujančiais režisieriais Arpadu Schillingu, Yana Ross, Krystianu Lupa. Per sausio ir vasario mėn. JT digital platformoje bus skelbiami naujausi aktorių poezijos skaitymų įrašai. Aktorių Aldonos Bendoriūtės ir Andriaus Bialobžeskio duetas pristatys savo būsimo bendro projekto pagal poetų Nijoles Miliauskaitės ir Vytauto Bložės eiles eskizą, aktorė Dalia Morozovaitė skaitys Vytauto Mačernio poeziją, aktorius Ignas Ciplijauskas pristatys autorinę programą pagal Jozifo Brodskio ir W.H.Audeno eiles. 

VJT info