Group 5 Grįžti

Robert Schneider

Miego brolis

Nuotraukų autorė Laura Vansevičienė
Bilietai
2025 m. sausio 15 d., 18:30, Didžioji salė
Režisierius Adomas Juška
Vaidina
Džiugas Grinys Aleksas Kazanavičius Digna Kulionytė Aurelijus Pocius Aušra Pukelytė Andrius Bialobžeskis
Kompozitorius
Vygintas Kisevičius
Režisieriaus asistentas
Lukas Petrauskas
Trukmė 1 val. 30 min.
Premjera 2020-01-31

Pasak spektaklio režisieriaus Adomas Juškos, spektaklis yra apie ypač jautrų žmogų – Johanesą Eliją Alderį, apie jo santykį su meile, muzika ir mirtimi. Apie žmogų, kuris gyvena, jaučia ir galiausiai miršta be jokių kompromisų. Apie žmogų, kuris muziką geba suvokti betarpiškai, jutimiškai, o kartu jį supantį pasaulį geba priimti ir girdėti kaip muziką. Galbūt realybėje tai nėra įmanoma, tačiau aš ir noriu kurti apie tai, kas neįmanoma. Apie neįmanomą jautrumą, neįmanomą meilę. Ne veltui kūrinyje Elijas groja vargonais, o ne kitu instrumentu – vargonų paskirtis visuomet buvo religinė, dvasinė. O ir žmogaus gyvenimas, likimas kartais paklūsta labiau muzikos dėsniams. Kiekvienas žmogus savo gyvenimu, mintimis, veiksmais „groja“ tam tikrą kūrinį.
Klausimas – kiek grožio, idėjų, jausmo ir dinamikos tame kūrinyje bus. O kalbant apie teatrinę išraišką – repetuodami su aktoriais, mėginame padaryti taip, kad spektaklio pagrindas būtų ne dramaturgija, o muzika – kad pati spektaklio prigimtis – net aktorių buvimas ir veikimas scenoje – būtų iš tiesų muzikinė.

Robertas Schneideris – austrų kilmės rašytojas, rašęs apsakymus, romanus, tekstus skirtus teatrui bei poeziją. Jo kūriniai išversti į daugelį kalbų, už savo kūrybą autorius yra pelnęs ne vieną tarptautinį apdovanojimą. 2007 metais Schneideris nutraukė rašytojo karjerą. Romanas „Miego brolis“ (1992), kuriame pasakojama istorija apie muzikantą Johanesą Eliją Alderį, sulaukė tarptautinio pripažinimo, jis įtraukiamas į privalomos literatūros sąrašus moksleiviams. Pagal „Miego brolį“ režisierius Josephas Vilsmaieris 1995 metais sukūrė filmą, Herbertas Willis pastatė operą, teatre Phalztheater pastatytas baletas, taip pat iki šiol ši knyga tampa įkvėpimo šaltiniu spektakliams.

Adomas Juška baigė teatro režisūrą Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (vadovas Eimuntas Nekrošius). Trečiaisiais studijų metais Juška debiutavo su spektakliu „Šveikas“ (2018 m., Jaunimo teatras), po metų pristatė antrą savo darbą – „Fikcijos“ (2019 m., Jaunimo teatras). Autorius neigia meno filosofų ir teoretikų įtaką, tačiau Juškos sukurtuose spektakliuose galima pajusti gilų filosofinį prisilietimą prie užsienio literatūros klasikos, jiems būdinga brandi režisūros kalba, kupina apmąstymų, simbolių ir grotesko.

Spektaklis sukurtas jaunųjų kūrėjų platformoje BLACK BOX.