Gruodžio 15 ir 16 dienomis Jaunimo teatras kviečia žiūrovus į premjerą – kompozitorius, tarpdisciplininio meno kūrėjas Arturas Bumšteinas pristatys naujausią savo darbą „Vieno garso istorija II“.
Šiuo kūriniu autorius tęsia teatro, garso ir vaizdo meno sinergijos paieškas, kurias pradėjo 2020 m., kai Jaunimo teatro didžiojoje scenoje pristatė eksperimentinį garso spektaklį „Urbančičiaus metodas“ pagal austrų rašytojo Thomo Bernhardo romaną „Kalkinė“.
Tai jau antrasis A. Bumšteino bandymas papasakoti to paties vieno garso istoriją. Pirmasis bandymas buvo šią istoriją papasakoti parodos formatu. Prieš penkerius metus projektų erdvėje „Sodų 4“ buvo eksponuojama garso instaliacija, kurios įraše aktoriai Inga Mikutavičiūtė ir Saulius Čiučelis improvizavo šeimos konfliktą, paremtą A. Bumšteino jiems papasakota biografine istorija.
Trumpai, istorija tokia, kad mano tėvai, persikraustę į naują, erdvesnį butą, atrado, jog šildymo sezono metu girdėti iš rūsio sklindantis šiluminio mazgo skleidžiamas garsas. Šis nedidelis garsas tapo tėvų konfliktų, o vėliau ir skyrybų priežastimi. Aš pats aplinkos garsus stengiuosi labiau priimti, negu kontroliuoti, taigi ir problemų jie man kelia retai. Į visą skambančią aplinką žiūriu su dideliu susidomėjimu – dažniausiai kaip į kūrybinės medžiagos šaltinį, – pasakoja A. Bumšteinas.
Naujasis menininko sceninis kūrinys grindžiamas ne literatūros teksto autorine interpretacija, o Jaunimo teatro trupės aktorių biografijomis, į autoriaus atmintį įsirėžusiomis asmeninėmis patirtimis, teatrinės erdvės įkvėptais atradimais ir tarp šių kūrinio dramaturgijos dėmenų užsimezgančiu polilogu. Naujajame darbe pasakojama istorija, kuri yra iš autoriaus biografijos, tačiau ji pateikiama per aktorių asmeninę prizmę, pridedant ką nors „nuo savęs“. Perteikti garso istoriją scenoje padės aktoriai Kristina Andrejauskaitė, Matas Dirginčius, Ieva Kaniušaitė, Aleksas Kazanavičius, Janina Matekonytė, Saulius Sipaitis, Jonė Šadeikė bei Ieva Rižė, kuri yra ir spektaklio-instaliacijos scenografijos autorė. Vaizdo projekcijų autorius – Alanas Gurinas.
Naujajame performanse aš gilinuosi į įvairius vieno garso aspektus. Kaip jis patiriamas, kaip veikia klausytoją, koks gali būti destruktyvus, arba atvirkščiai – harmonizuojantis. Dainavimas čia – tik būdas susilieti su garsu, o su kalba jis neturi daug bendro. Šiame performanse kalbėjimas tvyro kitoje plotmėje, tarp dainuojančio balso ir plepančių galvų – didelė praraja, beveik tokia pati kaip tarp minčių ir veiksmų. Kalbantis balionas – tai lyg minčių burbulas, o dainavimas – meditatyvus veiksmas arba veiksmo atsisakymas. Manau, man pavyko darkart įsitikinti, kad mus supančioje aplinkoje pilna žodžių, garsų, objektų, kurie gali būti suvesti kartu taip, kad jų visuma sukurtų unikalią patirtį, – sako Arturas Bumšteinas.