Group 5 Grįžti

Witold Gombrowicz

Tuoktuvės

S
V
Krzysztof Bieliński
Režisierius Eimuntas Nekrošius
Vaidina
Jerzy Radziwiłowicz Danuta Stenka Mateusz Rusin Karol Dziuba Grzegorz Małecki Marcin Przybylski Robert Jarociński Magdalena Warzecha Arkadiusz Janiczek Anna Grycewicz Joanna Gryga Paulina Korthals Kacper Matula Kamil Mrożek Paweł Paprocki Piotr Piksa
Scenografas
Marius Nekrošius
Kostiumų dailininkė
Nadežda Gultiajeva
Kompozitorius
Algirdas Martinaitis
Šviesų dailininkas
Audrius Jankauskas
Trukmė 3 val. 45 min.
Premjera 2018-06-15

Varšuvos Nacionalinio teatro spektaklis „Tuoktuvės“ – paskutinis lietuvių teatro Meistro Eimunto Nekrošiaus pastatymas, sukurtas pagal Witoldo Gombrowicziaus to paties pavadinimo pjesę, vadinamą vienu reikšmingiausių XX a. lenkų dramos kūrinių.

Paskutinįjį savo spektaklį E. Nekrošius išleido Varšuvos Nacionaliniame teatre 2018-ųjų birželį. Tų pačių metų lapkritį jis išėjo Anapilin. Šių metų lapkritį Jaunimo teatre, kur Nekrošius pradėjo savo kūrybinį kelią, įvyks atsisveikinimas su paskutiniuoju jo darbu.

XX a. vidurio naujosios lenkų dramaturgijos perlas W. Gombrowicziaus „Tuoktuvės“ – tai poetinis traktatas apie pasaulio sukūrimą iš nieko, iš tuštumos. Pagrindinis pjesės veikėjas jaunasis Henrikas stoja akistaton tiek su savimi, tiek su atvaizdais, išnyrančiais iš tamsos, gaubiančios Gombrowicziaus „žmonių bažnyčią“ – sugriautą pasaulį, kurį po karo turime atkurt iš naujo. Bet taip ir lieka neaišku, ar „Tuoktuvių“ veiksmas vyksta tikrovėje, ar tai yra tik Henriko sapnas…

Kur senosios pasaulio tvarkos griuvėsiuose ieškoti naujos pradžios? Su kuo susiduriame gyvenime: su kitais žmonėmis ar su savo pačių paveikslu? Ar mūsų pasaulis savaime kuriasi tarp mūsų? Ir jeigu taip, tai iš kur „šitiek triukšmo“, kai esame su kitais? „Tuoktuvėse“ nemažai aliuzijų į Shakespeare‘o „Hamletą“, bet Gombrowiczius kitaip supranta tragizmą, įžvelgia jį kasdienybėje. Tai, kas iš pažiūros kasdieniška, tampa lemtinga jaunajam Henrikui, kurio tuoktuvės virsta pagrabu…

Pasak lenkų teatro kritikos, Witoldo Gombrowicziaus „Tuoktuvės“ yra meninis iššūkis. Tai daugiasluoksnis kūrinys, kuriame apstu nevienareikšmių literatūrinių nuorodų ir kultūrinių tropų, kurie geriausiai suprantami lenko sielai. Tuo tarpu Šiaurės Rytų vėjas mums atnešė menininką, pasižymintį išskirtiniu jautrumu visiems pavyslio krašto niuansams, kuriuos daugelis kitų kūrėjų suvokia kaip mūsų tautos kompleksus. […] Su jo sceninėmis interpretacijomis galima ginčytis, bet neįmanoma jų nepastebėti. E. Nekrošius mus pripratino prie to, kad jo spektakliai visada sukelia emocijas. O „Tuoktuvių“ Nacionaliniame teatre atveju, – išskirtinai teigiamas.

E. Nekrošiaus „Tuoktuvių“ pastatymas – antrasis didelis režisieriaus darbas Varšuvos nacionaliniame teatre (Teatr Narodowy) po 2016 m. pastatytų Adomo Mickevičiaus „Vėlinių“. Spektaklyje pagrindinius vaidmenis kuria ryškios Lenkijos teatro ir kino žvaigždės.

Iš pagrindinius vaidmenis spektaklyje „Tuoktuvės“ kuriančių aktorių pasisakymų Lenkijos spaudoje:

Danuta Stenka: Nekrošius dirbo nenuilstamai. Net tada, kai mes, aktoriai, turėjome laisvą dieną. Jau seniai nedirbau su menininku, kuris būtų toks tikslus, toks negailestingas savo ieškojimams… Mane paveikė, kai pasakojimą, kaip įsivaizduoja kokią nors sceną ar situaciją, dažnai baigdavo sakiniu „Bet nežinau ar gerai, gal visai kitaip?“. Tai man labai artima. Matant tokio teatro milžino, kaip Nekrošius, požiūrį į darbą ir jo nuolankumą, tikrai gali kilti kompleksų.

Mateusz Rusin: Susidarė įspūdis, kad siūlydamas man Henriko vaidmenį „Tuoktuvėse”, režisierius labai atidžiai ištyrė mano vaizduotę. Ir ją suaktyvino. Pasiekė sritis, kurios man dar buvo mažai žinomos. Jis taip pat norėjo, kad atsiribočiau nuo iki šiol atliktų vaidmenų. Pabrėžė, kad nebijočiau rizikuoti.

Grzegorz Małecki: Nekrošius elgiasi kaip mokslininkas laboratorijoje. Jis išbando su mumis įvairius sprendimus, o paskui pasirenka tuos, kurie jam atrodo įdomiausi, įtikinamiausi, nes turi labai tiksliai apibrėžtą visumos viziją. Darbas su Nekrošiumi iš aktoriaus reikalauja didelio budrumo, vaizduotės, jautrumo, bet ir kantrybės.

Marcin Przybylski: Darbe su Nekrošiumi žavi tai, kad jis gali kurti įvykius, išvengdamas banalybių ir klišių. Jis yra neįtikėtinai budrus ir toli gražu nėra keistas dėl to, kad atrodytų keistas. Nors labai dažnai žiūrovas, ateidamas į teatrą, prisipažįsta, kad dar nėra su niekuo panašiu susidūręs.

Papildoma informacija:

  • Spektaklis bus rodomas lenkų kalba su vertimu (titrai) į lietuvių kalbą.
  • Dėl riboto bilietų skaičiaus negalėsime skirti kvietimų visiems scenos menų profesionalams ir žiniasklaidos atstovams, todėl norinčius pamatyti spektaklį kviečiame iš anksto pasirūpinti bilietais.
  • Spektaklyje yra naudojami dūmų efektai.